2015 Show Winners

Here are the winners of the 2015 Fall Art Show and Sale.


Best in Show: “My go to Place” – Letty Husson

The People’s Choice Award – Pat Wilund”The Rookery

Oils:

1st Place – “Dutch Treats” – Kay Krebs
2nd Place – “Reflections” – Jay Kenaga
Honorable Mention – “Windy” – Chris Roosa

 

 



Acrylic:

1st Place – “Palmettos” – Pat Overton
2nd Place – “ Sleeping Cherub” – Trish Jedrick
Honorable Mention – “Turtle Hiding” – Joy Lillith Hermann

 

 

 

 

Pastel:

1st Place – “Elisabeth’s Teapot” –  Kay Verstraete
2nd Place – “Along the Nature Trail in Spring” – Sallie Thompson
Honorable Mention – “Sun Glow” – Joan Appel


 

 



Drawing:

1st Place – “Eternal Love” – Susan Everitt
2nd Place – “Private Moment” – John Bardoni
Honorable Mention – “Treasure” – Susan Everitt



Watercolor:

1st Place – “Native Girl” – Richard Lucas
2nd Place – “The Rookery” – Pat Wilund
Honorable Mention – “Ready to Pick” – Myra Judy


Mixed Media:

1st Place – “Wings of Love” – Joan Wykis
2nd Place – “ On the Wings of Angels” – Sonia Pembroke
Honorable Mention – “ Low Country Light” – J.Van Dyke McKenna

Winners of the Spring Art Show 2015

 

Best in Show – Jo Kimberlin – Pretty Lady

 

 

 

 

 

 

 

The People’s Choice Award – Pat Wilund Next Stop Coming Up

 

 

 

 

 

Oil

1st Place – Brenda Fallon – Tri-colored Heron
2nd Place – Dick Watt – Down on the Farm
Honorable Mention – Sallie Thompson – Brown Anole

DSCN5575

DSCN5573DSCN5572

 

 

 

 

Acrylic

1st Place – Ginger Richards – Great Blue
2nd Place – Joy Lillith Herman – Exuberance
Honorable Mention – Linda L. Moore – Swan Dive

show7

show12show8

 

 

 

 

Pastel

1st Place – Judith Beckler – Asian Seas
2nd Place – Jackie Brady – Face of Innocence
Honorable Mention – Roy Vitters – View of the Beaufort River

show9show11show10

 

 

 

 

Watercolor

1st Place – Pat Wilund – Next Stop Coming Up!
2nd Place – Mary Ann Putzier – Chip and Jessica
Honorable Mention – Karol Fenner – Hawksbill Turtle

show4

show5show6

 

 

 

Drawing

1st Place – Nancy Hall – The Engagement
2nd Place – John Bardoni – The Ringmaster
Honorable Mention – Susan Everitt – Swallowtail #2

show13

 

 

 

Mixed Media

1st Place – J. Van Dyke McKenna – Aspen Aspect
2nd Place – Sallie Thompson – Cactus in Bloom
Honorable Mention – Norma Deal – Night on the Town

show1show2show3